• Odwiedziło nas: 119172 osób

Łukasza, Kai

Sześciolatek w szkole

Jesteś tu: » Strona główna » Sześciolatek w szkole

Pomysł posłania sześciolatków do szkoły wzbudził masę kontrowersji. Zaskoczyło to zupełnie Ministerstwo Edukacji Narodowej, które było przekonane, że wcześniejsza edukacja dzieci będzie przyjęta bez większych protestów.

Tymczasem rodzice protestują, organizują akcje, wysyłają żółte kartki... Dlaczego?

Według przeciwników:
Polskie szkoły nie są na to przygotowane – niektóre są w złym stanie technicznym, brakuje sal, panuje przepełnienie, brak podziału na strefy dla młodszych i starszych, co naraża maluchy na stres, agresję i przemoc. W najlepszej sytuacji są jeszcze szkoły wiejskie, które od lat prowadzą przyszkolne „zerówki” często połączone z oddziałem, do którego uczęszczają pięciolatki. W większości są zatem dostosowane do przyjęcia małych dzieci w swe progi.

I taka szkoła jest nasza, która jest przygotowana na przyjęcie szesciolatków do klasy I. Każda sala ma  dwie części: edukacyjną (wyposażoną w tablicę i stoliki) oraz rekreacyjną (przestrzeń nadająca się do zabawy, wyposażona w sprzęt audiowizualnym komputer, projektor mapy, gry i zabawki, tematyczne kąciki zabaw, biblioteczkę. W sali znajdują tez  szafki, żeby dzieci mogły zostawić część rzeczy i mogły odciążyć plecaki.).  Ponadto na korytarzu znajdują się szafki do dyspozycji kazdego dziecka, w których moga zostawić kurtki, buty, stroje gimnastyczne itp. Po zajęciach opiekę na dzieckiem przejmuje  świetlica, która jest czynna codziennie do godziny 16.30. Małe dziecko ma ogromne możliwości intelektualne, wiek przedszkolny to najlepszy czas na uczenie się, dlatego objęcie obowiązkiem edukacji wszystkich pięciolatków jest tak ważne.

U małych dzieci najłatwiej zapobiegać ewentualnym trudnościom w nauce, zawczasu wyłapując zaburzenia, dysharmonie rozwojowe i zaniedbania środowiskowe oraz umiejętnie prowadząc terapię.

Zapewnienie dostępu do edukacji to najlepszy sposób na wyrównanie szans edukacyjnych.
Dzieci wcześniej osiągają dojrzałość szkolną i w większości są gotowe do podjęcia nauki szkolnej.

Wiecej informacji na temat sześciolatków w szkole znajdziecie Państwo tutaj: