Piątek, 2018-02-23

Damiana, Romana

Wizyta w schronisku, czyli wolontariat w naszej szkole

Jesteś tu: » Strona główna » Aktualności » Wizyta w schronisku, czyli wolontariat w naszej szkole

Wizyta w schronisku, czyli wolontariat w naszej szkole

Szkolny wolontariat umożliwia realizację licznych celów dotyczących społeczności uczniowskiej. Projekty wolontariatu szkolnego to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwraż- liwiają na potrzeby środowiska lokalnego.

Szkolne koło wolontariatu jest skutecznym narzędziem wspierającym szkołę w realizacji podstawy programowej. Na etapie edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III w ramach edukacji społecznej, wymagania szczegółowe zakładają, że uczeń „rozróżnia dobro od zła, stara się być sprawiedliwym i prawdomównym” oraz „nie krzywdzi innych, pomaga słabszym i potrzebującym”, co wpisuje się w ideę wolontariatu. Podobnie w klasach IV-VI, uczeń powinien umieć „wyjaśnić, w czym przejawia się uprzejmość i tolerancja” oraz posiadać „własną opinię o działaniach pomocowych podejmowanych przez państwa lub organizacje pozarządowe”. Podstawa programowa dla szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych zakłada rozwijanie wrażliwości moralnej uczniów, między innymi poprzez wskazanie istoty koleżeństwa, wzajemnego szacunku, udzielanie pomocy potrzebującym i rozwijanie umiejętności współpracy. Wyżej wymienione cele można realizować poprzez promowanie wśród uczniów idei wolontariatu, angażując ich w działania szkolnego koła wolontariatu, prezentując jego dokonania czy prowadząc tematyczne warsztaty.

W naszej szkole wolontariat obejmuje różne dziedziny życia:

• zbiórka dla zwierząt ze schronisk karmy, koców

• czytanie bajek dzieciom w przedszkolach, na świetlicy

• wykonanie gazetki ściennej promującej wolontariat

• wykonanie upominków dla babć, dziadków z okazji ich święta

• świąteczne zdobienie szkoły

• organizacja szkolnej loterii fantowej (zbiórka na cele charytatywne)

• opieka nad pierwszoklasistami podczas uroczystości pasowania na ucznia

• zbieranie pieniędzy w ramach akcji WOŚP

• organizowanie zbiórki pieniężnej na rzecz programu „Góra grosza”

W ramach wolontariatu przedstawiciele poszczególnych klas wraz z opiekunem samorządu p. Krzysztofem Przybyłą oraz p.D. Polak- Gołębiewską pojechali do schroniska dla zwierząt w Dąbrówce.Tam przekazali dary, które zebraliśmy w szkole, następnie dzieci wzięły pieski z wyprowadziły na spacer, starsi uczniowie pomogli sprzątać klatki.